Bireysel Psikolojik Danışmanlığa Ne Zaman Başvurulur?

  • Her insanın zaman zaman, içinde bulunduğu yaşam koşullarının değişmesine sebep olabilecek çeşitli olaylar nedeniyle, ruh halinde olumsuz değişimler olabilir.
  • Bazen, bu sıkıntılı durumlar ortadan kalkıncaya kadar, olumsuz ruh halimizi kendi ürettiğimiz çözüm yollarıyla gidermeye çalışırız. Bunu yaparken eşimiz, ailemiz ve dostlarımızdan sosyal destek alabilir ve ruhsal dengemizi yeniden kurabiliriz.
  • Ancak bazen, sosyal çevremizdeki güven duyduğumuz kişilerle yaptığımız bu konuşmalar da, ürettiğimiz çözüm yolları da sorunların üstesinden gelmemiz için YETERLİ olmaz. Kendimizi sürekli kaygılı, sıkıntılı ve mutsuzluğa odaklananyaşama sevinci azalmış bir ruh hali içinde buluruz.
  • Bazen de bizi derinden etkileyen durum; ‘’ayrılıklar veya ölüm’’ gibi yaşamımızdaki önemli kişilerin kaybı olur. Böyle durumlarda derin bir acı, öfke ve çaresizlik hissetmemiz son derece normaldir. Bu sürece ‘’ Yas Süreci’’ adı verilir, yas sürecinin 4 ile 6 ay kadar devam etmesi olağan kabul edilir.
  • Yas sürecimiz ‘olağan karşılanan süreyi aşmışsa ve biz üzgün ruh halinden çıkamamışsak, bu durum bireysel yaşam kalitemizi, çalışma hayatımızı, aile içi ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkiliyorsa psikolojik danışmandan yardım almaya ihtiyacımız olabilir.
Beğendiyseniz lütfen paylaşın.

Daha fazlası:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir