NEDEN EVLENİNCE EŞİM DEĞİŞTİ?

İnsan yaşamındaki ilk doğum anne rahminden çıkmak ise ikinci doğumumuz da tıpkı ilk doğum gibi yeni bir yasama merhaba dediğimiz “Evlilik ” yaşantısıdır.

Eşinizle uzun bir flört döneminden sonra evlenmiş olsanız bile aynı çatının altında yaşamaya başladıktan sonra her iki tarafın da birbirini şaşırtan tutum ve davranışları ortaya çıkar. Bu süreç genelde ” evlendiğim insan çok değişti ” ya da “sen artık benim tanıdığım kişi değilsin ” ya da ” sen farklı biri oldun.” vb benzer cümlelerle tanımlanır.

Evlilik sizi iki kişi olmaktan çıkartır, ailelerin, akrabaların da dahil olduğu sosyal bir bütünün parçası konumuna sokar ve bir sistemin içine alır. Yani evlilik sistemik bir olgudur. Her iki tarafın da birbirini etkilediği bir döngü gibidir.

Yaşamımızdaki yakın ilişkiyi deneyimlediğimiz ilk ilişki örüntüleri anne, baba ve kardeşlerimizle kurduğumuz ilişkilerdir. Erişkinlik dönemine geldiğimizde, çocuklukta kurduğumuz ilk ilişkilere benzeyen tek yakın ilişki ise “Evlilik ilişkisidir”.  Evlilik bağının kurulmasının ardından bireyler orijinal ailelerindeki ebeveyn ve kardeş ilişkilerinin benzerlerini evlendiği kişiyle kurmaya çalışır.

Çünkü beynimiz alışkanlıklarına bağlıdır ve yaşadıkları arasında benzerlikler kurmayı sever. Evlenen kişiler orijinal ailelerindeki ilişkilerinde yaşadığı, ancak bilinç dışına atıp unuttuğu ve evleninceye kadar farkında olmadığı ilişki problemlerini kendi evlilik ilişkisinde yeniden canlarıdır. Aslında bilinç dışının yaklaşımı olan bu tutumun amacı kendimizi bir diğer ilişki içinde iyileştirmek ve yaralarımızı onarmaktır. Ne var ki. Sonuç ciddi evlilik problemlerine dönüşür.

Özellikle de bebek sahibi olmak, maddi sıkıntılar, iş kaybı, ailelerden yeterince destek görememek, aileler arası çatışmalar ya da aile büyüklerinden birinin vefatı gibi yaşamı etkileyen önemli olaylar sonrasında evlilikteki ilişki sorunları daha fazla tetiklenir.
Böyle durumlarda çiftlerin hem kendilerini hem eşlerini ve aralarındaki ilişkiyi anlayabilmeleri giderek güçleşir. Her evliliğin böyle zor dönemlerden geçmesi neredeyse kaçınılmazdır. Böyle dönemlerde çiftlerin ilişkilerine dair kaygıları giderek artar ve önlerindeki seçenekleri göremez hale gelirler. Çoğu zaman boşanmanın tek seçim yolu olduğu düşünülür. Oysa çözüm için başka seçenekler de vardır. Zorlu dönemlerde geçerken ciflerin, farklı seçenekleri de görebilmeleri, içinde bulundukları durumu ve birbirlerini anlayabilmeleri için profesyonel bir evlilik terapisi almaları en akılcı seçenektir.

Beğendiyseniz lütfen paylaşın.

Daha fazlası:admin

1 adet hakkında yapılan yorum var. “NEDEN EVLENİNCE EŞİM DEĞİŞTİ?

 1. BAHAR SAYILIR

  Füsun Hanım, merhaba
  Yazınız benim için, hem evli bir kadın olarak hem de aile hukuku alanında çalışan bir avukat olarak çok aydınlatıcı ve faydalı oldu. Sizin de belirttiğiniz gibi sağlıklı evlilik ilişkisi kurulabilmesi için de evlilik öncesi danışmanlığın mutlaka alınması gerektiğini düşünmekteyim.

  Ayrıca çalışmalarınızla Bursa için büyük bir eksikliği gidermekte olduğunuzu da paylaşmak istedim.

  Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

  Saygılar,

  Av.Bahar Sayılır

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir